Stratifikace!

12:03

11.kapitola: Stratifikace a třídní struktura společnosti

Systémy sociální stratifikace
= S popisuje nerovnosti mezi jednotlivci a skupinami jednotlivců tvořícími lidskou společnost pomocí konceptu
sociální stratifikace (rozvrstvení), týká se nejen majetku, ale i genderu, věku, vyznání,...
= každý disponuje odlišným přístupem k požitkům na základě svého postavení v daném stratifikačním schématu. Sociální stratifikace – jako strukturovaný systém nerovností panujících mezi konkrétními skupinami osob.
= každou společnost tvoří hierarchicky uspořádané vrstvy. Všechny stratifikované společnosti mají společné rysy:
1.konkrétní postavení ve společnosti je přiřazováno sociálním kategoriím osob se shodnou charakteristikou bez ohledu na to, zda mezi osobami v dané kategorii existuje vzájemná interakce/identifikace.
2.možnosti jednotlivců závisí na postavení sociální kategorie, do které spadají.
3.postavení jednotlivých sociálních kategorií se mění až v poměrně dlouhém časovém období.
= v nejstarších společnostech stratifikace neexistovala, s rozvojem zemědělství se akumulovalo bohatství a jako důsledek došlo ke zvýšení stratifikace společnosti (pyramidové uspořádání). Industriální a postindustriální společnosti jsou komplexnější (nejvíce osob ve střední a nižší třídě, málo lidí v nejvyšší).

Otrokářství:
= extrémní případ nerovnosti, někteří lidé jsou vlastnictvím jiných.
= někde otroci nemají žádná práva, jinde jsou na tom podobně, jako služebnictvo.
= otroci se vždy bouřili, proto tyto společnosti nestabilní, dosáhnout vysoké produktivity práce možné jen s neustálým dohledem.
= nepokoje a ekonomické/jiné faktory mohou obyvatelstvo motivovat lépe – tyto společnosti se vždy rozpadly.
= dnes ilegální.

Kastovní systém:
= sociální postavení jednotlivce je dáno doživotně. Každý zastává od narození do smrti ve společnosti neměnnou pozici. Do kasty se člověk narodí a je v ní po zbytek života.
= sociální status jedince se odvozuje od osobnostních rysů, od domnělé rasové nebo národnostní příslušnosti, vyznání rodičů nebo jejich kastovní příslušnosti.
= typické pro zemědělské společnosti, Indie, Jihoafrická republika.
= před příchodem novověku existoval ve všech světových regionech, v EU se se Židy jednalo jako s kastou (oddělené městské čtvrti, ghetta).
= jednotlivci odrazováni od navazování důvěrných styků s příslušníky ostatních kast, čistota kasty zajišťována dodržováním endogamie – předepsané sňatky v rámci jedné a téže sociální skupiny.
= kastovní systém v Indii a Jihoafrické republice:
= indický kastovní systém je výrazem hinduistických náboženských představ. Čtyři hlavní kasty: bráhmani (učenci, duchovní vůdci), kšatrijové (vojáci a vládci), vaišjové (rolníci a kupci), šúdrové (dělníci a řemeslníci). Pod nimi ještě dalité (nedotýkatelní, vykonávají nejhorší práce). Čím více bude Indie vystavena působení globalizace, tím slabší bude pozice kastovního systému.
= Jihoafrická republika – apartheid = oddělení bělošského obyvatelstva od černochů, Indů, míšenců. Kastovní příslušnost odvozována od rasy. Běloši měli všechno bohatství, černoši pracovali, neměli volební právo, segregováni v chudinských batustanech. Zrušeno roku 1992, prezidentem zvolen Nelson Mandela.

Stavy:
= součástí EU feudálního uspořádání.
= každá vrstva měla práva a povinnosti vůči ostatním, některé z rozdílů zakotveny i v zákoně.
= v EU nejvyšší stav aristokracie a nižší šlechta, pod nimi duchovenstvo, pak prostý lid (nevolníci, svobodní rolníci, kupci, řemeslníci). Do jisté míry tolerovány mezistavovské sňatky a mobilita.
= dodnes zbytky uspořádání znatelné v UK, dědičné šlechtické tituly, rytířské tituly.
= ve společnostech, kde šlechta zakládá své postavení na urozeném původu.
= EU – spíše lokální systém, Japonsko/Čína – národní ráz.

Třídy:
= početné seskupení osob disponujících společnými ekonomickými zdroji, které do jisté míry ovlivňují, jaký typ životního stylu mohou příslušníci dané třídy vést.
= základem je vlastnictví majetku a povolání.
= třídní systém má proměnlivý ráz, třídy nejsou zakotveny v právním ani náboženském řádu, hranice mezi nimi nejsou přesně vymezené.
= třídní příslušnost je zčásti výsledkem vlastního úsilí, nevzniká narozením, sociální mobilita (přechod z jedné do druhé třídy) běžnější.
= třída definovaná ekonomicky, třídní systémy mají masový a neosobní ráz, fungují na základě masových a neosobních vztahů.
= globalizace, díky ní se v industrializovaných kapitalistických společnostech mizí kastovní systémy a nastupuje třídní rozvrstvení. Moderní průmyslová výroba vyžaduje, aby se lidé mohli volně pohybovat, dělat práci, pro kterou mají předpoklady, střídat zaměstnání.

Teorie sociální stratifikace a tříd:

Karl Marx a jeho teorie třídního boje:
= stratifikace obecně, sociální třídy. Dnes spory o tom, co měl na mysli, jeho koncept třídy je nutné rekonstruovat z celého jeho díla.

Max Weber: třída, status a strana:
= vnímal společnost jako útvar, pro který je typický boj o moc a o zdroje.
= sociální stratifikace otázkou třídy, ale také statusu a strany, tyto stratifikační prvky se překrývají, vytvářejí hodně společenských postavení.
= na utváření tříd se podílí více ekonomických faktorů, než kolik uznává Marx. Třídní rozdíly vznikají v důskedku přístupu k výrobním prostředkům/jeho absence, nebo vinou hospodářských rozdílů, které s majetkem přímo nesouvisejí (dovednosti, praxe, kvalifikace).
= tržní pozice osoby ovlivňuje celkový ráz jejího života.
= rozdíl mezi sociálními skupinami na základě toho, jaký význam jim příkládají ostatní. V tradičních společnostech se status odvíjel od obeznámenosti s danou osobou, nyní se status vyjadřuje prostřednictvím zvoleného životního stylu (obydlí, oděv, styl řeči, povolání), který pomáhá utvářet povědomí o sociálním postavení jedince u ostatních.
= status se často liší bez ohledu na třídní rozvrstvení, vlastnictví majetku status zvyšuje, ale ne nutně.
= strany – aspekt moci, stranická příslušnost může ovlivňovat stratifikaci, strany představují vyjádření zájmů přesahujících třídní rozdíly.
= životy lidí kromě třídy ovlivňovány i dalšími aspekty sociálního rozvrstvení, působení třídy, status a stranická příslušnost jsou aspekty sociální stratifikace.

Sociální třída v pojetí Erika O. Wrighta:
= v kapitalistické výrobě lze rozlišit tři rozměry disponovýní ekonomickými zdroji, podle kterých můžeme definovat i hlavní sociální třídy: disponování investicemi a peněžním kapitálem, disponování hmotnými výrobními prostředky (pozemky, továrny, kanceláře), disponování námezdní prací. Kapitalisté jsou ti, kteří disponují vším, dělnická třída nedisponuje ani jedním.
= jsou tu i skupiny, u nichž je příslušnost nejednoznačná (manažeři, administrativní pracovníci), zastávají neslučitelné třídní pozice, schopni ovlivňovat některé aspekty výroby, k jiným přístup odepřen. Nejde ani o kapitalisty, ani o pracující manuálně, ale s oběma kategoriemi sdílí shodné rysy.
= osoby nutné nabízet svou práci, protože nemají výrobní prosředky – diverzita i tady, manuálně pracující, administrativní profese.
= zohledňuje dva další faktory (snaha rozlišit třídní pozice): vztah k autoritě a nabyté dovednosti nebo odbornosti. Řídící pracovníci privilegovanější vztah k autoritě než dělníci, kapitalisté pomocí nich uplatňují svou moc nad dělníky. Odbornost a dovednosti – středostavovští zaměstnanci disponují dovednosti, po kterých je v kapitalismu poptávka, moho uplatňovat specifický typ moci. Nad zaměstnanci, disponujícími zvláštními vědomostmi a dovednostmi se hůže uplatňuje nadvláda a dohled.


Jak změřit třídu:
= operacionalizace – když je abstraktní koncept typu sociální třídy transformován pro účely výzkumu do měřitelné proměnné veličiny. Daný koncept je definován dost jasně na to, aby jej bylo možné podrobit empirickému výzkumu. Sociologie operacionalizuje třídu pomocí nejrůznějších schémat, která nám poskytují teoretický rámec, podle kterého lze jednotlivce rozdělit do příslušných tříd.
= většina třídních schémat vychází z typů povolání. Třídní rozdělení se kryje s hmotnými a sociálními nerovnostmi, které plynou z rozdílných typů pracovního uplatnění.
= některá třídní schémata jsou popisná a neberou v potaz vztahy mezi jednotlivými sociálními třídami. Jiná se zaměřují hlavně na vysvětlení vztahů mezi jednotlivými společenskými třídami = relační třídní schémata, preferují je sociologové zkoumající rozdělení společnosti, příkladem je teorie Wrighta.

Zhodnocení Goldthorpeova třídního schématu:
= třídní schémata, která vycházejí ze struktury povolání, lze těžko aplikovat na osoby ekonomicky nečinné (studenti, nezaměstnaní, děti, důchodci).
= třídní schémata, vycházející ze struktury povolání neodráží význam majetkového vlastnictví a bohatství. Neodrážejí dostatečně přesně koncentraci bohatství u ekonomické elity.
= Westergaard: třídu bohatých lze z třídních schémat vynechat, protože není početná, soustředí moc a výsady.
= měření a mapování sociálních tříd je obtížné, komplikují to i rychlé ekonomické proměny, objevují se nové kategorie povolání, odklon od průmyslové výroby ke službám a znalostním oborům.

Hranice sociálních tříd v soudobé vyspělé společnosti:
Otázka existence vyšší třídy:
= Goldthorpe uznává existenci vyšší třídy, ale považuje ji za tak malou, že ji lze těžko zahrnout do reprezentativního sociálního výzkumu. Ti, kteří ji do výzkumu zahrnují, vědí, že už nejde o tutéž třídu, jakou byla například šlechta, jde o kapitalistickou elitu, jejíž bohatství a moc se zakládá na příjmech plynoucích z globálního trhu.
= spolehlivé informace o nahromaděném bohatství se získávají těžko. Ti nejmajetnější obvykle nezveřejňují plnou výši svého bohatství.
= velké nerovnosti ve vlastnictví akcií a cenných papírů.
= helsinský Ústav pro studium rozvojových ekonomik obsáhl všechny státy světa, majetky domácností, cenné papíry, nemovitý majetek, pozemky – nejúplnější globální studie osobního bohatství. 2% světové populace vlastní více než polovinu celkového globálního majetku domácností.
= majetková propast mezi industrializovanými státy a rozvíjejícími se zeměmi.
= bohatství musíme chápat v kontextu životních cyklů. Začíná přibývat zbohatnuvších vlastním přičiněním, bohatých žen, mladých lidí, lidí z národnostních menšin.
= John Scott: dnešní vyšší třída změnila svou podobu, své postavení si ale uchovala. Skupiny, prosazující zájmy prostřednictvím řídících postů ve firmách: nejvyšší manažeři (přístup k velkému množství akcií), finanční kapitalisté (ředitelé pojišťoven a bank) a vlastníci velkého množství akcií, tvoří jádro dnešní vyšší třídy.
= je nutné pracovat i s konceptem servisní třídy – odborníci, řídící pracovníci, administrativní pracovníci.

Rozrůstání střední třídy:
= nejrůznější povolání, třídní postavení, statusy, životní příležitosti, zastoupení administrativních povolání, přechodná třída.
= technická kvalifikace, vzdělání, získávají pozice, které jim zaručují větší hmotné i kulturní výhody.
= vydělávají prodejem své duševní i fyzické pracovní způsobilosti.
= nelze definovat hranice, není vnitřně soudržná. Jedinci nesdílejí společný původ ani kulturní postoje – volné složení.
= nejrychleji se rozrůstají povolání odborného, řídícího, administrativního typu – velké organizace jsou v novověku významné, rozvoj byrokracie – poptávka po zaměstnancích ochotných pracovat v institucionálním prostředí.
= vznik sociálního státu – rozmach profesí, spojených se státními funkcemi, rozvoj hospodářství, průmyslu – poptávka po odbornících v právu, financí, účetnictví,... = profese jako produkt moderní doby i hlavní faktor, umožňující její vývoj.
= někteří považují odborníky a výše postavené administrativní pracovníky za odborně-manažerskou třídu. = administrativní pracovníci se sdružují kvůli společným zájmům a zajištění si vysoké úrovně hmotného zabezpečení, tvoří organizace, které mají chránit jejich společenské postavení a hmotné zabezpečení (přístup k profesi jen kvalifikovaným osobám, dohled nad členy z profesního svazu, uznávané zásady).

Proměna dělnictva:
= dělnická třída se postupně zmenšuje, mění se životní podmínky dělníků a jejich životní styl.
= industrializované státy – typický nízký počet chudých, většina dělníků ale už nežije v chudobě, zvýšila se životní úroveň, širší dostupnost spotřebního zboží pro všechny sociální třídy.
= rostoucí prosperita dělnictva – mohlo by se stát střední třídou = proces zburžoaznění. Dělníci přeberou se středostavovským platem i hodnotový žebříček, názory, životní styl.
= Goldthorpe otestoval hypotézu zburžoaznění, pokud je platná, dělníci by měli být stejní jako administrativní pracovníci (postoje k práci, životní styl, politické preference). Našel jen chabé důkazy ve prospěch teorie, nic nenasvědčovalo tomu, že by dělníci přebírali životní styl buržoazie. Teorie nepodložená, ale jisté sblížení dolních vrstev střední třídy a horních třídy dělnické.
= dělnické komunity se s úpadkem výrobního sektoru/rozmachem spotřebního stylu života roztříštily/zanikly.

Existuje ještě nejnižší sociální třída?
= nenižší sociální třída jako třída chudoby, životní úroveň nízká, znevýhodněná skupina, dlouhodobě nezaměstnaní, bezdomovci, národnostní menšiny (USA – černoši, černošská třídní chudoba) – nejen americký jev, i v UK.
= odkázáni na státní podporu po dlouhá období.
= dříve jako underclass, ale politicky zbarvené, negativní, proto dnes spíše jako sociální vyloučení, sociální proces vyloučení, význam strukturálních sociálních nerovností.
= Marx: lumpenproletariát, osoby trvale nezaměstnané, později i lidé odmítající pracovat, v poslední době i osoby odkázané na sociální podporu, postrádající vůli pracovat.
= Wilson: tvrdí, že v posledních několika desetiletích vznikla v USA početná černošská střední třída odborníků a administrativních pracovníků, staré rasistické bariéry mizí, Afroameričany v ghettech drží spíše hospodářské znevýhodnění.
= Murray: ve většině velkoměst existuje černošská třída chudoby, v důsledku toho, že lidé na státní podpoře jsou pak závislí, nemají motivaci hledat práci.
= Wilson jako reakce na Murrraye: vysoká nezaměstnanost Afroameričanů zapříčiněna masovým stěhováním bělochů z měst na předměstí, úpadkem velkoměstských průmyslových oborů. Zkoumá, jaký to má vliv na vytváření koncentrovaných oblasní městské chudoby – chudina z ghetta, hlavně černoši a hispánci, nízké vzdělání, kriminalita.
= Morris: nárůst nezaměstnanosti způsobený úpadkem těžkého průmyslu na S UK. Nezjistila nic, co by potvrdilo existenci kultury nejnižší sociální třídy.
= Gallie: představa typické kultury nejnižší sociální třídy je nepodložená. Mezi dělníky a dlouhodobě nezaměstnanými je malý rozdíl ohledně politických postojů nebo profesní dráhy.
= souvislost s migrací: hospodářský rozkol a sociální vyloučení typické v USA teď i v západoevropských zemích, třídy chudoby spojeny s rasovou, národnostní a přistěhovaleckou problematikou.
= v USA rozdíly mezi bohatými a chudými výraznější, protože chudí odříznuti od společnosti, v EU tomu tak není, nejsou tak izolováni.

Třída a životní styl:
= třídní příslušnost jednotlivce nelze stanovit jen ve vztahu k jeho ekonomickému postavení a pracovnímu uplatnění, ale také s ohledem na kulturní faktory jako je životní styl, spotřební preference.
= spotřební symboly hrají stále významnější roli, osobní identita je strukturovaná podle zvoleného životního stylu.
= Bourdieu: životní styl je jedním z klíčových třídních indikátorů. Čtyři formy kapitálu, určující třídní příslušnost: ekonomický, kulturní, sociální, symbolický. Jednotlivce od sebe čím dál více odlišují hlavně kulturní kapitály (vzdělání, umělecké vyžití, spotřeba, rekreační aktivity). Důležitý i sociální kapitál (přátelé, kontakty), zdroje, k nimž lidé získávají přístup prostřednictvím vztahů, známostí. Symbolický kapitál – dobré jméno jednotlivce. Jednotlivé typy provázány, vlastnictví jednoho může dopomoci k vlastnictví dalšího.
= Savage: tři sektory s odlišnými kulturními preferencemi. Odborníci ve službách veřejnosti – velký kulturní kapitál, nízký ekonomický kapitál, zdravý životní styl, aktivní. Manažeři, úředníci – nezřetelné spotřební preference, nízká frekvence fyzické činnosti, malá účast na kulturním dění. Postmodernisté – životní styl postrádá sjednocující myšlenku.
= LeRoux: koncept sociálního vyloučení nelze uplatnit při objasňování kulturních rozdílů, sociální třída nadále důležitým faktorem, který utváří naše kulturní preference.
= stratifikace v rámci tříd závisí na rozdílech mezi povoláními i na podobě spotřebních preferencí a životních stylů.
= konzumní společnost v jistém smyslu masovou společností, třídní rozdíly se do určité míry stírají.

Gender a stratifikace:
= ve všech společnostech muži mají větší vliv, bohatství, status lepší, než ženy.
= genderové nerovnosti zakořeněny z historického hlediska hlouběji než třídní systémy. Třídní rozdíly se do jisté míry překrývají s genderovými nerovnostmi.
= třídní příslušnost žen: problematické, ženy častěji pracují na částečný úvazek, plus mateřská. ALE v některých domácnostech příjmy žen nezbytné k udržení stávajícího ekonomického postavení rodiny. Je třeba brát ohled na dvoutřídní domácnosti. Zvyšuje se procento domácností, kde pracuje jen žena. Proto v Goldthorpeově schématu změna, domácnost se klasifikuje podle toho z partnerů, který má vyšší třídní pozici.
= Marshall: třídní příslušnost by se měla stanovovat bez ohledu na třídní postavení domácnosti. Ale to opomíjí osoby vykonávající neplacenou práci.
= dvouživitelské domácnosti, jednoživitelské, bezživitelské.

Sociální mobilita:
= pohyb jednotlivců z jedné sociálně-ekonomické pozice do jiné - sociální mobilita.
= posun nahoru/dolů po sociálně-ekonomické škále – vertikální mobilita.
= vzestupná mobilita – nárůst majetku, příjmu, statusu, sestupná mobilita – opačný posun.
= pro moderní společnost typická vysoká laterální mobilita, odráží geografické přesuny mezi čtvrtěmi a městy.

Komparativní studie mobility:
= míra vertikální mobility je jeden z hlavních ukazatelů otevřenosti dané společnosti, popisuje, jak daleko po socioekonomickém žebříčku mohou vystoupat jedinci z nižších vrstev.
= Blau, Duncan: nejpodrobnější výzkum, USA se vyznačují vertikální mobilitou, ale ta je výhradně mezi pozicemi blízko u sebe. Hlavní faktory, ovlivňující úspěch, jsou vzdělání a praktické zkušenosti.
= Lipset, Bendix: mobilita mužů z dělnických profesí do administrativních zaměstnání, nezjistili nic, co by nasvědčovalo tomu, že USA jsou otevřenější než EU společnosti.
=objektivní rovina mobility – jakou frekvenci mobility vykazuje, v jakém směru a sektorech populace.
= Marshall, Firth: komparativní výzkum sociální mobility, mapují subjektivní pocity osob, týkající se změny třídní příslušnosti, jestli je vztah mezi třídní mobilitou a intenzivnějším pocitem uspokojení – nenalezli žádný důkaz.

Sestupná mobilita:
= není tak častá jako vzestupná.
= často spojována s psychologickými problémy a úzkostí.
= jejím zdrojem je i rušení pracovních míst.
= administrativní sektor se rozrůstá, ale nelze už z platu udržovat tentýž životní styl jako dříve. Hlavní příčinou je restrukturalizace velkých podniků.

Sociální mobilita ve Velké Británii:
= Glass: slušná mobilita, ale jen krátkodobě. Vzestupná častější než sestupná.
= Goldthorpe: Oxfordská studie mobility – celková mobilita mužů vzrostla a měla dlouhodobější ráz.


You Might Also Like

0 komentářů

Popular Posts

Like us on Facebook

Flickr Images

Subscribe